Szerző: Dr. Fodor Klaudia | 2023. április 18.
Fotóarchívumok szerzői joga - az MTVA esete a Fortepannal
A cikkben a fotóarchívumok szerzői jogát vizsgálom az MTVA és a Fortepan közötti jogvita apropóján. A jogvita rávilágított arra, hogy gyakran nem könnyű eldönteni, ki rendelkezik a szerzői jogokkal akkor, amikor évtizedekkel korábban hozták létre a művet, nagy számú művek szerzői jogait egyszerre szeretnék kezelni, és a szerzői jogok megszerzésére hivatkoznak a jogvitában álló felek. A témában meghívást kaptam az M5 műsorába egy kerekasztal-beszélgetésre, ahol a fotóarchívumok szerzői jogát és kapcsolódó politikai kérdéseket elemeztünk.
- Mi történt április elején?
Az MTVA dörgedelmes felszólítólevelet küldött a Fortepan online fotóarchívumnak. A vita onnan indult, hogy az archívum – állítása szerint – olyan fotókat is elérhetővé tesz, amiket az MTI fotósai készítettek még évtizedekkel ezelőtt, és aminek a szerzői jogaival az MTVA rendelkezik. A szerzői jogsértés miatt az MTVA perrel fenyegette meg az archívumot. Az archívum azzal védekezett, hogy a szocializmusban keletkezett fotókat azok örökösei ajándékozták nekik. A beszélgetés kezdetektől politikai-ideológiai irányt vett, amiben én nem vettem részt.
Én általánosítások helyett a szerzői jog objektív mércéjével próbáltam árnyalni a témát, hiszen az ügy számos szerzői jogi kérdést felvet:
- Ki szerezte meg a szerzői vagyoni jogokat a több évtizeddel ezelőtt készült fotókon? És ki tudja igazolni mindezt?
- Munkaviszonyban készültek-e ezek a művek a régi, 1969-es szerzői jogi törvény értelmében?
- Ki adhat engedélyt a fotók, mint szerzői művek digitális felhasználására? Közös jogkezelésbe tartozik-e az ilyen fotók felhasználása?
- Tudható-e biztosan mindegyik fotóról, hogy ki a szerzője? Esetleg ún. árva műnek minősíthetőek-e?
- Létezik-e olyan szabad felhasználási eset, ami az archívum számára törvényi engedélyt ad a fotók felhasználására?
- A szerzői mű jogosultja és a szerzői műpéldány tulajdonosa nem azonos személy. Hogyan befolyásolja ez a fotók feletti rendelkezési jogot?
- Mik az online tér leggyakoribb jogsértései? Mit lehet tenni a jogkövetés javítása érdekében?
Nézzük a három, talán legfontosabb szempontot.
- 1. Tudja-e igazolni a Fortepan fotóarchívum, hogy a szerzői jogokkal rendelkezik?
Önmagában a fotópéldányok birtoklásával biztosan nem.
A fotópéldányok örökösei a Fortepanra ajándékozták ugyan a fotópéldányok tulajdonjogát, de szerzői jogot ezzel nem ruháztak rá. A kettő ugyanis szigorúan elválik egymástól.
Pusztán azért, mert megszerezzük egy mű (pl. fotó, könyv, újság) példányát, még nem szerzünk a szerzői művön felhasználási jogot. Ez lehet a beszélgetés fő üzenete.
- 2. Valóban az MTVA rendelkezik a szerzői jogokkal?
Ezt bizony ebben a műsorban tényként kezelték.
Próbáltam rávilágítani, hogy az, hogy ki szerezte meg a szerzői jogot, egy perben bizonyítási kérdés lenne.
Hogyan lehet a szerzőséget bizonyítani? Vissza kell ásni a fotók keletkezésének időpontjáig, és az alapul fekvő, a fotó keletkezését megalapozó jogviszonyig. Egy cég sem vindikálhat „bemondásra” szerzői jogot magának egy vegyesen összegyűjtött műhalmazra.
A műpéldányok birtoklása az MTVA számára ugyanúgy nem keletkeztet szerzői jogot, ahogy nem keletkeztet a Fortepan számára sem.
Az MTVA akkor rendelkezik a fotók felhasználási jogával, ha fotónként igazolni tudja, hogy azokat az ő (vagyis pontosabban a jogelődje, az MTI) fotósa munkaköri kötelezettségként alkotta.
A beszélgetésben egy másik jogásztól elhangzott, hogy ez „jogi szőrszálhasogatás”. Ezen jót mosolyogtam magamban. Alaptétel, hogy a bíróságon bizonyítani kell azt, amit állítasz. Ezt külön fejtegetni sem szükséges. A bíróságok már csak ilyen szőrszálhasogatók.
„A szerzői jogok megszerzésének bizonyítása jogi szőrszálhasogatás.” Na persze 🙂
- 3. Mik az online tér leggyakoribb jogsértései? Mit lehet tenni ezek ellen?
A műsorban negatív képet festettek arról, Magyarországon milyen rossz a szerzői jogi jogkövetési morál. Tény, hogy online máig gyakori, hogy megsértik az alkotók szerzői jogát. Én azonban nem gondolom, hogy „reménytelen a helyzet”.
A Fortepan-MTVA ügy egy jó apropó, hogy a szerzői jogi jogsértésekről, és a helyes gyakorlatokról beszéljünk. Én ügyvédként naponta találkozom szerzőkkel, akik fellépnek a jogaik megsértőivel szemben, és felhasználókkal, akik megfelelő szerződésben szeretnék rendezni egy szerzői mű felhasználását.
A helyzeten egyrészt edukációval lehet tovább javítani: az embereket meg kell tanítani arra, mik a szerzői jogok, a jogi alapműveltséget már a középiskolában lehetne fejleszteni.
Másrészt tovább bátorítanám a szerzőket, hogy jogsértés esetén érvényesítsék a jogaikat. Álláspontom szerint a kettő együtt tudja javítani a jogkövetési morált.
Ha visszanéznéd a beszélgetést, kattints a lenti képre!
Az M5 stúdiójában az Ez itt a kérdés! felvételén. Műsorvezető: Gulyás István
Jelen cikk értelem szerint nem minősül és nem minősülhet jogi tanácsadásnak, hiszen azt az egyedi ügy ismeretében, a felhasználás pontos áttekintése alapján tudok adni.
Ez csak egy rövid kivonata a televíziós beszélgetésnek, és egy rövid összefoglalása annak, amit a fotóarchívumok szerzői jogáról érdemes tudni. Ha közös jogkezeléssel kapcsolatos kérdésed van akár szerzőként, akár felhasználóként, keress bizalommal! Az első beszélgetés 10 perce ingyenes, nincsen veszítenivalód.